Sandy Marathon Marokkóban - a legnehezebb kitartási teszt

A Sultan Marathon des Sables homokos maratont Marokkó sivatagjában tartják 31. alkalommal. Ebben az évben azon emberek száma, akik át akarnak menni a Szahara forró homokján, meghaladták az ezer embert. A távolság, amelyet a résztvevőknek meg kell haladniuk, 256 kilométer. A verseny 5 szakaszból áll, és 6 napig tart.

Ezt a sivatagi maratont a legszélsőségesebbnek tekintik. A verseny során a sportolóknak csak sátor és 9 liter vizet kell biztosítaniuk naponta, és minden más felszerelést és ételt maguknak kell viselniük.

Az első ilyen esemény kezdeményezője Patrick Bowers volt 1986-ban. Mindez néhány évvel korábban, 1984-ben kezdődött, amikor a 28 éves Bowers úgy döntött, hogy egy 350 kilométeres szakaszon lakatlan Szaharát jár, ahol nincs oázák, tavak vagy falvak. 35 kg-os hátizsákot vitt magával, és elindult az útra, követve a 12 napon belül felállított útvonalat. Aztán eszébe jutott egy ilyen maraton megszervezése a sivatagban.

A verseny éves rendezvénygé vált, és minden alkalommal egyre többen akarnak részt venni benne. Mind a kezdők, mind a tapasztalt futók kipróbálhatják erejét és kitartását egy homokmaratonon.

Ebben az évben 130 önkéntes és 450 segítő személyzet vett részt a verseny megszervezésében. A járművek közül 120 terepjáró, egy Cessna repülőgép és két helikopter készenlétben volt. A maratoni futók egészségét 57 egészségügyi dolgozóból álló csapat figyelték meg.

A versenyzők számára 120 tonna vizet, 3 száz berber sátrakat és sátrakat, 6000 darab fájdalomcsillapítót, 19 000 darabot, több mint 6 kilométeres Elastoplast tapaszt és további 2700 darab Compeed márkájú tapaszt vásároltak a versenyzők számára.

A maratoni verseny győztese Marokkóban élő Rashid El Morabiti volt, akinek az eredménye 21 óra 1 perc 21 másodperc volt.

Az oroszok is részt vettek a versenyen. Natalya Sedykh lett a győztes a nők körében, és az eredményt a 11. helyezettben érte el. Natalia 24 óra 45 perc 26 másodperc alatt érte el a célvonalat. Győzelme volt az első az oroszok között, akik részt vettek a sivatagi maratonon a 21. században.